szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A csaknem nyolcmillió évre még ráhúztak egy felet a Borsod megyei bükkábrányi bányából előkerült mocsári ciprusok, a restauráló épület és a szükséges tartályok elkészültéig ugyanis vastag téli takaróban várták a jó időt a miskolci Herman Ottó Múzeum mögött – írta az Észak-Magyarország.

Az egyik törzset még ősszel áthelyezték a fűtött épületbe, ahol számos látogató csodálhatta meg a világviszonylatban sem mindennapi leletet. Kedden pedig megérkeztek a rozsdamentes acélból készült hatalmas tartályok, amelyeket a tetőn kialakított speciális nyílásokon engedtek be az épületbe.

A három tartályból kettőbe kerül a cukor felhasználásával készített oldat, és megindul a várhatóan két évig tartó tartósítási folyamat. A másik két fatörzs közül az egyik az edényzetben víz alá kerül, a párja pedig az épületben felállított korábbi kalodában, homok alatt várja a kísérlet, illetve az újabb nemzetközi tudományos kutatások tapasztalatait.

Új helyre, a restauráló épületbe költözik a lelet feltalálását, az adott földtörténeti kort bemutató kibővített kiállítás is, ahol mindemellett az érdeklődők megismerhetik a restaurálás folyamatát – olvasható a lapban.

MTI Kult

Az öreg hölgy látogatása, avagy a bükkábrányi mocsári ciprusok

Az öreg hölgy látogatása, avagy a bükkábrányi mocsári ciprusok címmel egész napos rendezvény kezdődött szombaton a miskolci Herman Ottó Múzeumban, ahol közvetlenül a szakemberektől kaphatnak információt a látogatók a csaknem nyolcmillió éves famatuzsálemekről, ráadásul hozzájárulhatnak végleges konzerválásuknak költségeihez is.

MTI Tech

Fakabátot kap a mocsári ciprus

Vaskeretbe rögzített deszkabástya veszi majd körbe a miskolci Herman Ottó Múzeum melletti területen a bükkábrányi külfejtési bányából előkerült mintegy 8 millió éves mocsáriciprus-erdő maradványait – írja az Észak-Magyarország.