Kultúra

2014.11.10. 10:30

Egy előadás erejéig Kerekes Éva bújt Gyarmati Fanni bőrébe

Dunaújváros - A Radnóti-emlékév programjaihoz kapcsolódva mutatták be a Bartókban hétfőn az Orpheus nyomában című előadást. A korabeli dokumentumok, Gyarmati Fanni naplójának részletei, visszaemlékezések, Radnóti naplójának részletei alapján összeállított darabban Kerekes Éva játssza Radnóti feleségét, akit tanítványai Fifi néninek szólítottak.

Balla Tibor

– Úgy tudom, hogy ő franciát tanított a színművészetin, nekünk pedig oroszt és angolt kellett tanulnunk. Nekem ő kimaradt, személyesen nem is találkoztam vele.

– A Radnóti életművel hol találkozott?

– Az iskolában is elég komolyan foglalkoztunk vele, és az Örkény Színházban is volt egy Radnóti estünk. A verseit nagyon szerettem és olvasgattam. Nem vagyok versimádó, és mondó alkat. Mindig tartottam ettől a műfajtól. Az Örkény Színházban Mácsai Pál többször is kezdeményezett olyan produkciókat, amiben verseket mondtunk, ezt a magányos műfajt támogatta. Így aztán lassan hozzászoktam. Most, amikor az Anyám tyúkját csináltuk, találtunk egy olyan közlésmódot, ami személyesebbé tette. Nagyon megszerettem, és nem éreztem azt az elszigeteltséget, azt a magányérzetet.

– Talált párhuzamot Gyarmati Fanni és a saját élete között?

– Nekem az talán a legközelebbi, amivel tudok azonosulni, az a kicsit zártság és a nyilvánosságtól való visszalépés, a közös emlékek nem nyilvánossá tétele. Neki ez a legtermészetesebb viselkedésmódja volt. Ez nagyon közel áll hozzám, én is ismerem, én is ilyen vagyok.

– Az az odaadás, amivel szeretett férfit szolgálta, lehet női etalon?

– Van egy egészen közeli példám, az anyukám, aki egy ember mellett élte le az életét, ami egyre ritkább jelenség manapság. Úgy szolgálta, és kísérte végig az útján, ami számomra egy etalonszerű minta. Azt gondolom, hogy ha valaki megtalálja fiatalon azt az embert, akivel eggyé tud válni, akkor ezt meg lehet élni teljességgel. Nagyon jó érzés egy ilyen érzületű ember világát közvetíteni.

– Nehéz a drámaiságtól, a tragikumtól távol maradni?

– Elkerülhetetlen, hogy az ember igazából belegondoljon, és döbbenten pörgesse végig az agyában, a szívében mindazt, ami történt. Mégis, mint színésznek azt hiszem, az az igazán hiteles hozzáállás az ilyen feladatoknál, hogy nem nekem kell elérzékenyülnöm, hanem a nézőnek.

– Kinek az ötlete volt az előadás?

– A produkciót Csadi Zoltán rendezi, és ő is szerkesztette. Ő válogatta a verseket, a naplórészleteket. Az a szellemi és gondolati szál, amit követnünk kell, az ő fejéből pattant ki, de persze, a versek magukért beszélnek. Érdekes egybeesés, hogy épp most decemberben jelenik meg Gyarmati Fanni naplója. Engem meglepett. A feladattal Dobák Lívia keresett meg. Gondolom érzületileg, alkatilag láthatott valami hasonlatosságot, vagy azt, hogy hitelesen tudom ezt közvetíteni.

Kerekes Éva Díjai

Jászai Mari-díj (1991)

Souvenir-díj (1995)

Filmszemle díja (1997)

Troia, és Genf: legjobb női alakítás díja (1997)

A MASZK díja(2002, 2006)

Mensáros László-díj (2005)

Bubik István-díj (2006)

Story Ötcsillag-díj (2008)

Arlecchino-díj (2009)

Érdemes művész (2009)

Budapestért díj (2011)

Jászai-gyűrű díj (2014)

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!