Hírek

2015.06.17. 10:26

Pert nyert az állami földalapkezelője ellen a kishantosi biogazdaság (frissítve)

Budapest, Kishantos - Érvénytelenítette a kishantosi földpályázat egyik „új nyertesének” szerződését a Fővárosi Törvényszék, és új eljárás indítására utasította az elsőfokú bíróságot.

MTI

A Kishantosi Vidékfejlesztési Központ még 2013-ban indított pert a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) ellen, ám azt az elsőfokon eljáró Pesti Központi Kerületi Bíróság elutasította. A szerződés érvénytelenítése a gyakorlatban azt jelenti, hogy új pályázatot kell kiírni arra a földre.

A kishantosi biogazdaság az NFA által bérbeadott földterületek megpályáztatása, a pályázat elbírálása, az átadás-átvétel törvénytelen volta, több érvényes jogszabály és az eljárási rend sorozatos megsértése miatt indított pert 2013-ban a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet ellen. Ezt a keresetet 2014-ben a Pesti Központi Kerületi Bíróság érdemi tárgyalások és vizsgálat nélkül elsőfokon elutasította tájékoztatott a Greenpace.

„Az a tény, hogy a Fővárosi Törvényszék új eljárásra utasította az elsőfokú bíróságot, és az általunk megtámadott szerződést az új nyertessel érvénytelenítette – ezzel jogosnak ítélve fellebezésünk minden pontját –, megerősíti hitünket abban, hogy még létezik pártatlan igazságszolgáltatás Magyarországon, és maradtak jogállamiságunknak még bástyái” – hangsúlyozta Rodics Katalin, a Greenpeace regionális agrárkampány-felelőse.

A Kishantosi Vidékfejlesztési Központ 2014 decemberében nyújtott be fellebbezést a Fővárosi Törvényszékhez mint másodfokú bírósághoz az NFA I. rendű, a Mező Vidék Bt. II. rendű és a Magyar Állam III. rendű alperesekkel szemben a földekre vonatkozó szerződések érvénytelenségének megállapítása és a korábban meghozott ítélet ellen. Ennek a keresetnek a másodfokú tárgyalása zajlott ma.

A Törvényszék június 17-ei ítéletében azt is kimondta: az NFA-nak a Mező Vidék Bt.-vel mint új nyertessel kötött szerződése érvénytelen. A Kishantosi Vidékfejlesztési Központ fellebbezésének legfőbb indoka az volt, hogy az elsőfokú bíróság a kereseti kérelmeiket hiányosan, illetve tévesen bírálta el, másrészt olyan kérelemről is döntött, melyet nem is terjesztettek elő. A Pesti Központi Kerületi Bíróság elsőfokú ítélete tehát szerintük megalapozatlan volt. Ítéletében mindezeket a Fővárosi Törvényszék is jogosnak találta. Korábban már másodfokú, megfellebbezhetetlen döntés született arról is, hogy a Földművelésügyi Minisztérium és Bitay Márton államtitkár valótlanságokat állítottak Kishantosról, amelyekkel döntésüket igyekeztek indokolni. Az ítélet elégtételre kötelezte őket. Ha a földek elvétele hazugságokon és törvénytelenségeken alapult, az elégtétel az, ha ezeket visszaadják jogos használójuknak, a kishantosi biogazdaságnak.

Kishantos ügyében a Földművelésügyi Minisztérium a Kúriához fordul

Kishantos ügyében a Földművelésügyi Minisztérium (FM) a Kúriához fordul - közölte  szerdán az MTI-vel az agrártárca.

Szerdán a másodfokon eljáró Fővárosi Törvényszék az elsőfokú ítéletet megváltoztatva, jogerősen érvénytelenné nyilvánította a magyar állam és a Mezővidék Bt. közötti földhaszonbérleti szerződést, helyt adva a Kishantosi Vidékfejlesztési Központ Nonprofit Közhasznú Kft. keresetének. A kft. további három kereseténél új eljárás lefolytatására kötelezte az elsőfokú bíróságot a törvényszék.

A szerdai másodfokú tárgyalást követően a részítélet ismertetésekor a bíró közölte: jogszabályba ütközik, ezért érvénytelen egy olyan szerződés, amelynél az egyik szerződő fél, a nyertes pályázó nem felelt meg a jogszabályban előírt pályázati feltételeknek, azaz nem indulhatott volna a pályázaton.

A szaktárca emlékeztetett arra, hogy a Kishantosi Vidékfejlesztési Központ Kft. és az állam között 2007 óta számos per volt és van folyamatban. A 452 hektárnyi állami terület használatával, valamint a kft. és az állam közötti szerződésekkel kapcsolatos perek kivétel nélkül az állam számára kedvező ítélettel zárultak.

Felidézték: a kft. bérleti szerződése 2013-ban lejárt, a 452 hektár állami tulajdonú földet nyilvános haszonbérleti pályázaton hasznosította a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet. Míg korábban egy kft. bérelte ezt a területet, a Földet a Gazdáknak Program eredményeként most kilenc új bérlő nyerte el a gazdálkodás lehetőségét.

Az FM szerint a Kishantosi Kft. részéről képtelenek voltak elfogadni azt a tényt, hogy nem ők, hanem hét helyben lakó családi gazda, egy helyi agrárvállalkozás és egy szakiskola nyerte el az állami földek bérleti jogát.

A Kft. jogellenes magatartása okán indult  birtokperek mindegyike az állam számára kedvező ítélettel zárult - közölte a minisztérium.

Emlékeztettek arra is, hogy a legkisebb birtoktest bérleti jogát elnyerő Mező Vidéke Bt. haszonbérleti szerződését a kft. megtámadta. A 27 hektárt elnyerő családi vállalkozás szerződésének érvényességét vitató elsőfokú bírósági eljárás mind a bt., mind az állam számára kedvező ítélettel zárult.

Szerdán azonban az első fokú ítélettel szögesen ellentétes másodfokú ítélet született, vagyis a kilenc új bérlő közül egy birtoktest vonatkozásában teljesen ellentétes tartalmú ítélet született első és másodfokon. A minisztérium szerint ez indokolja, hogy a végső döntést a Kúriától kérjék.

Egyben a közlemény leszögezi: sem a Fővárosi Törvényszék szerdai ítélete, sem egy esetleges kúrai ítélet nem érinti a Kishantosi Kft. 2013-ban lejárt földhasználati szerződését.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!