Életmód

2015.10.26. 09:51

Beszéljünk a terhességi cukorbajról! (x)

Mit is nevezünk terhességi cukorbajnak, vagy szaknyelven, gesztációs diabétesznek?

A válasz egyszerű: minden olyan cukorbetegséget, mely a terhesség alatt kerül felfedezésre, függetlenül attól, hogy a szülés után kimutatható-e vagy sem. Tehát nem gesztációs diabétesz a terhesség előtt már cukorbeteg nő terhesség alatti diabétesze. Ilyenkor pregesztációs diabéteszről beszélünk. Eddigi tapasztalataink és az orvosi szakirodalom szerint a terhesek 6-7%-ánál mutatható ki a gesztációs diabétesz. Jelentősége van mind anyai, mind magzati vonatkozásban.

A magzat számára is nagyon fontos a gesztációs diabétesz mielőbbi felderítése és korrekt kezelése. A 7. terhességi hét után már a szervfejlődés befejeződik. Ezután már a magzat hasnyálmirigyének béta sejtjei képesek inzulint termelni. Az anyai vércukor emelkedését a magzat érzékeli, fokozott inzulin elválasztással reagál, ami jelentős súlygyarapodást okoz. A nagy súlyú magzat, majd újszülött a szülés körüli időben sokkal esendőbb. Megnő a magzatvíz túltermelésének, és a koraszülés veszélye is.

Ma úgy gondoljuk és ezt számtalan adat megerősíti, hogy a terhességi cukorbetegségen átesett nők sokkal veszélyeztetettebbek arra, hogy később 2-es típusú cukorbetegek legyenek. Egyes adatok szerint 10 éven belül a terhességi cukorbetegségen átesettek 50 %-a cukorbeteg lesz. A gesztációs diabéteszt a 2-es típusú cukorbetegség első megnyilvánulásának tartjuk. Az esetek döntő többségében szülés után már vércukorterheléssel sem mutatható ki a cukorbetegség. Ugyanakkor mégis fontos, hogy a veszélyről tudjon a nő, hiszen így sokat tehet a rá leselkedő diabétesz kialakulásának elkerüléséért, vagy jelentkezési idejének kitolásáért. A terhességi cukorbetegségen átesett nők, ha nem híznak, el, ha egészségesen táplálkoznak, rendszeresen mozognak, sokat tehetnek a későbbi betegség megelőzésében.

Fontosnak tartom felsorolni azokat a tényezőket, melyeket ma a gesztációs diabétesz kialakulásában rizikó faktornak tartunk:

Ezek közül bármely megléte esetén már a koraterhességben elengedhetetlen a szűrővizsgálat. A mi gyakorlatunk követi a nemzetközi és az azzal egyező hazai szakmai ajánlásokat. A szülész orvosokkal, védőnőkkel egységes elvek szerint dolgozunk. A terhességi cukorbetegség kivizsgálása és kezelése diabetológus szakorvos feladata.

A terhes gondozás során a rizikó faktorral rendelkező kismamákat figyelemmel kísérjük, akkor is, ha a kora terhességben nem sikerült eltéréseket kimutatni. A 24-28- terhességi hét közötti időszakban minden terhesnél vércukor-terhelést végzünk. Ebben az időszakban a méhlepény hormonjai már elérik azt a szintet, mely az inzulin hatását rontják. Ezért a cukorbetegségre hajlamos nőknél ebben az időszakban a leggyakoribb a terhességi cukorbaj kialakulása.

Éhgyomorra vércukorvizsgálat, majd 75 gr elfogyasztása után két órával ismételt vércukorvizsgálat.

Kivitelezése:

Tudjuk mi is, hogy ezek a vizsgálatok némi terhet jelentenek a kismamáknak. Miért gondoljuk mégis elengedhetetlennek?

A magzati szövődmények létrejöttéhez nem szükségesesek kiugróan magas vércukorértékek, de ezek minél előbbi kezelése feltétlenül szükséges. A terápia során arra törekszünk, hogy a normálishoz nagyon közeli vércukorértékeket érjük el az anyánál. Ehhez többnyire a diéta elégséges, ha nem, azonnal inzulinkezelést kezdünk. Gyakran csak az étkezés utáni vércukor értékek emelkedését észleljük, ilyenkor elég csak az étkezés előtt adott gyors hatású inzulin, máskor a jó vércukorértékek eléréséhez naponta többször adott inzulin és intenzív kezelés is szükséges lehet. A Vanderlich Egészségcentrumban ilyenkor otthoni vércukor önellenőrzést javasolunk, legalább kéthetente értékeljük az eredményeket. A vérből fruktózamin és HbA1c, testsúly, vérnyomás, EKG és intenzív szülészeti ellenőrzés történik. A felfedezéskor szemfenék vizsgálatot is végeztetünk. A terhesség folyamán dietetikus segít a diéta megtervezésében. A 32-34. héttől általában szülészeti osztályon intenzíven ellenőrzik a kismamákat. A szülés-vezetés általában hagyományos, császármetszésre többnyire csak a szokásos szülészeti okok miatt kerül. Az esetek döntő többségében a szülés után már szigorú diéta, vagy inzulinkezelés nélkül is normális vércukrokat mérünk.

A szülés után 3 hónapon belül újra értékeljük betegeink állapotát, igyekszünk megállapítani a szénhidrát anyagcserezavar mértékét. Ha már kezelés nem szükségeltetett a szülés után a vércukorterhelést újból elvégezzük. Sokaknál ekkor már normális értékeket kapunk. Őket felvilágosítjuk a már korábban leírt veszélyekről, háromévente vércukor-terhelést, a normális testsúly elérését vagy megtartását, minél több mozgást, egészséges táplálkozást javasolunk. Azt is elmondjuk, hogy újabb terhesség tervezése előtt szívesen kivizsgálnánk, megállapítandó, hogy közben nem alakult-e ki valamilyen anyagcsere rendellenesség, amit az újabb terhesség előtt már kezelni szükséges, hogy a fogamzás optimális időpontban és anyagcserehelyzetben történhessék.

Ha a fogamzó képes korban lévő nők, azok családtagjai elolvassák és minden 2-es típusú diabéteszes olvasónk fogamzó képes korban lévő lányának, unokájának megmutatja ezt a cikket, netán más ismerősének beszél róla már elértük célunkat: a gesztációs diabétesz minél előbbi felfedezését, korszerű kezelését, egészséges magzatok világra jöttét és az anyák cukorbetegségének megelőzését.

Dr. Vándorfi Győző

belgyógyász, diabetológus, lipidológus főorvos

Vanderlich Egészségcentrum

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!