Gazdaság

2016.07.31. 18:10

Romlik a búza minősége - Egy nap munka után két nap kényszerpihenő következett

Székesfehérvár - Munkával töltötték a hét végét az aratók, vasárnap sem álltak le a kombájnok, reggeltől estig dolgoztak a búzatáblákon.

Dávid Erzsébet

- Muszáj kihasználni minden betakarításra alkalmas időt, a múlt heti esők ugyanis nemcsak a kalászokat nedvesítették át, hanem a talajt is annyira átáztatták, hogy nem bírta el az aratógépeket, s emiatt ismét több napos pihenőre kényszerültünk. A hét végén szinte már a táblák szélén várták a kombájnok, hogy kellően megszikkadjon a föld, s megkezdhessék a munkát. Versenyt futunk ugyanis az idővel. Sietni kell a még lábon álló mintegy 200 hektárnyi búza levágásával, egyrészt, mert hétfőre, keddre újabb esőt jeleztek a meteorológiai prognózisok, másrészt mert, ahogy fogy az aratásra váró terület, úgy gyengül a betakarított termés minősége. Míg az aratás kezdetén többnyire malmi, étkezési minőségű gabona került a magtárba, utóbb már csak takarmánynak használható búzát arattunk - összegzi a kialakult helyzetet Szabó Gábor, a kiváló gabonatermesztő gazdaságként számon tartott székesfehérvári Aranybulla Mg. Zrt. növénytermesztési ágazatvezetője.

Nem pihentek vasárnap sem az aratók, a gyakori esők miatt szinte versenyt futnak az idővel, s igyekeznek minél előbb védett helyen tudni a termést és a szalmát is Fotó: Borbély Béla

Hasonló a helyzet a megye és az ország más gazdaságaiban is. A Gabonatermesztők Országos Szövetségének tájékoztatása szerint országosan a learatott kenyérgabona 40 százaléka üti meg az étkezésinek számító minőséget, a többi csak a javító- és az étkezési búzánál lényegesen olcsóbban értékesíthető takarmánybúza minősítésnek felel meg. Hogy így alakult, abban nagy része van az aratók számára kedvezőtlen időjárásnak. Néhány napos száraz, igazi aratóidőt követően, az utóbbi napokban ugyanis már szinte játszott a gazdákkal az időjárás, egy, kétnapi zavartalan munka után kiadós esővel, vagy viharral kényszerítette nem egyszer negyvennyolc óránál is hosszabb pihenőre az aratókat. Nem csak a szántóföldeken okozott ez gondot, hanem az akadémia agrártudományi kutatóközpontjának martonvásári parcelláin is, ahol az elit és szuper elit vetőmag betakarítását lassította le - tudtuk meg Bedő Zoltán akadémikus, kutatóprofesszortól.

Némileg enyhíti a gondot, hogy a gabona betakarítása a vége felé jár, sőt, az ország egyes vidékein már be is fejeződött.

A megyében a terület több mint 90 százalékáról sikerült a magtárakba szállítani a hektáronként a hat tonnához közelítő termést.

A gabonatermesztők szövetségének tájékoztatása szerint országosan mintegy ötmillió tonna búza került a magtárakba, amiből várhatóan kétmillió tonna export célokat szolgál.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!