2017.09.07. 18:45

Eb: a címvédő spanyoloktól kapott ki kosárválogatottunk

KOLOZSVÁR A kosárlabda-Európa-bajnokság utolsó, ötödik csoportmeccsén a nyolcaddöntős szereplést már kivívó magyar válogatott a már biztos csoportgyőztes, Eb-címvédő Spanyolországtól kapott ki.

Tóth Gábor

Magyarország-Spanyolország 64-87 (10-22, 19-19, 17-19, 18-27). - Kolozsvár, 3180 néző, Európa-bajnoki kosárlabda-mérkőzés, vezette:
Maestre (francia), Zashchuk (ukrán), Bald (brit).

Magyarország: Wittmann 5/3, Perl 9/3, Vojvoda 10/6, Allen 5/3, Keller 3. Csere: Ruják 3/3, Karahodzsics -, Tóth N. 7/3, Ferencz 17/15, Eilingsfeld 5/3. Szövetségi kapitány: Ivkovics Sztojan.

Spanyolország: Navarro 3/3, Rubio 6/6, San Emeterio 5/3, M. Gasol 10, P. Gasol 20/3. Csere: Rodriguez 15/12, W. Hernangomez 15, Sastre 2, Oriola 3/3, J. Hernangomez 8. Szövetségi kapitány: Sergio Scariolo.

Az eredmény alakulása, 3. perc: 3-10. 9. perc: 10-18. 14. perc: 17-30. 19. perc: 27-37. 27. perc: 35-55. 30. perc: 46-60. 33. perc: 55-60. 37. perc: 62-74.

Kihasználva, hogy a mérkőzésnek nem volt tétje, a magyarok szakmai stábja pihenőt adott Hanga Ádámnak, illetve a kisebb sérüléssel bajlódó Kovács Pétert sem küldte pályára.

Az az első pillanattól érezhető volt, hogy a két csapat nincs egy súlycsoportban. A spanyolok gyorsan, pontosan játszottak, távolról, betörésekből és palánk alól is ponterősek voltak. A mieink igyekeztek szervezetten védekezni - és tartani a lépést (9. perc: 10-18). Támadásban maradtak számunkra a távoli dobások, de a triplák nemigen értek célba. A különbség így egyre nőt (14. perc: 17-30). Mindez nem zavarta a magyar játékosokat, motiváltak voltak, nem ijedtek meg a nagy nevektől - a védőlepattanókat például elég jól szedtük. Igaz, a spanyolok azért nem mentek bele minden közelharcba. Ettől függetlenül Ferencz zsinórban dobott négy triplájával szépen felzárkózott a válogatottunk. És produkált egy egál második negyedet (20. perc: 29-41) - ami azért nem semmi teljesítmény.

Fordulás után sem változott a játék képe. Rohantak és dobtak a csapatok - élvezték a játékot. Kevés volt a fault is. A rohanós tempó természetesen a spanyoloknak feküdt jobban, elérte a 20 pontot a különbség (27. perc: 35-55). Aztán behullott néhány tripla, sikerült egy-két leindítás, csapatunk ismét erőre kapott, felzárkózott - de az etapot spanyol tripla zárta (30. perc: 46-60). Ám folytattuk a felzárkózást, feljöttünk öt pontra (33. perc: 55-60)! Aztán rendezték soraikat a spanyolok. És visszaállt a tíz pont feletti különbség (37. perc: 62-74). Végül a spanyolok - a papírformának megfelelően - biztosan nyertek.

Trummer Rudolf, a Körmend legendája Fotó: Klub Trummerikum

Trummer Rudolf 14 szezont húzott le körmendi mezben. A piros-feketék legendás tripladobója kétszeres bajnok (1996, 2003), kétszeres kupagyőztes (1997, 1998) lett nevelőegyesületével. A korábbi válogatott bedobó 2011-ben hagyott fel a profi kosárlabdával

Ferencz Csaba élete meccsét játszotta a spanyol sztárok ellen - 17 pontot, közte öt triplát szórt az Európa-bajnok Spanyolországnak Fotó: MKOSZ/Koncz György

- Sportszakmailag nehéz értékelni a találkozót, hiszen játszottunk egy gálamérkőzést Spanyolországgal. De óriási dolog, hogy a magyar válogatott eljutott odáig, hogy tét nélküli meccsen csapjon össze az Eb-címvédővel - vélekedett Trummer Rudolf. - Jól álltunk hozzá a találkozóhoz, nem keménykedtünk, élveztük a játékot. Akik eddig kevesebb lehetőséget kaptak, azok igyekeztek bizonyítani - és jól tartottuk magunkat. De tegyük hozzá, a spanyolok azért nem törték össze magukat a nagy igyekezetben. Nagyon örülök Ferencz Csabi tripláinak, kellett ez a jó játék már neki, és a csapatnak is. Óriási dolog, hogy a válogatott bejutott a nyolcaddöntőbe. Amit én titkon azért vártam. Igaz, ehhez el kellett bírni a nyomást, nem adták ingyen sem a csehek, sem a románok elleni győzelmet. Az elmúlt napokban mindenki Hanga és Vojvoda teljesítményét emelte ki. Én viszont azt mondom, hogy kellett még hat-hét ember a bravúrhoz. Eiligsfeld Jani, Tóth Norbi, Ferencz Csabi, Keller Ákos, Rosco Allen, Kovács Peti és Perl Zoli is kivette a részét a sikerből - Zoli teljesítménye meglepett, pedig tudtam, hogy remek játékos. Ez a szép eredmény, ez a nemzetközi visszajelzés nagyon kellett már a magyar kosárlabdának. Úgy tűnik, hogy beérett a válogatottunk!