2024. május 17. | péntek | Paszkál nevenapja
 
Regisztráció 
Belépés Belépés
Keresés
RSS RSS Hírek Hírek Meghallgattuk Meghallgattuk Ajánlók Ajánlók Fesztiválok Fesztiválok Interjúk Interjúk
zene.hu a kezdőlapom feliratkozás hírlevélre
 
 
 
zenés állások
Oldal.info
 
 
 
Képgalériák
Hair főpróba-Szeged
Kapcsolatok
Dolhai Attila
Vágó Bernadett
Szemenyei János

Hair - avagy ment-e filmek és musicalek által a világ elébb?

Jól felkészült nézőként már az előzetesen megtekintett látványtervek, jelmezek, riportok, darabrészletek sugalltak valami nagyon érdekes, semmivel össze nem hasonlítható érzést, nevezetesen, hogy ez a darab most a saját képünkre formálódik, a miénk lesz.  

Milos Forman 1979-ben bemutatott filmjén generációk nőttek fel. A háború elleni tiltakozás, a társadalmi konvenciók elleni lázadás, a szabadság-szerelem eszménye nem megy ki a divatból. Minden kornak megvan a maga Vietnámja, csak azt időnként Afganisztánnak vagy éppen Iraknak hívják. Így a vezérmotívum – sajnos – mindig aktuális.

A téma eme feldolgozásának sajátossága, hogy a tragikus végkifejlet ellenére nem ez, hanem a „jó lenni” életérzés marad meg a nézőkben, hogy csak azért is, mindennek ellenére élvezzük az életet - ha hagyják.

Ha úgy tetszik, a történet kicsit „mű”, hogy egy - a seregbe bevonulni készülő - ifjú éppen akkor, éppen a Central Parkban találkozik élete szerelmével, hogy aztán fenekestül felfordult értékrenddel gazdagodva és a hippik egyik vezéregyéniségével életet „cserélve” túlélje saját, előre beprogramozott, de teljességgel értelmetlen mártíromságát.

A filmbéli figurák hippiségükben is jól ápoltak, polgárpukkasztás helyett inkább szimpátiát váltanak ki a nézőkből.

A musicalt sok helyen, sokféle rendezésben előadták már, nem könnyű újat mutatniuk az alkotóknak. A legjobb rendező a képzelet, ezt könyvolvasó emberek bizton állíthatják, mert annál gazdagabb képi világot semmi nem tud előállítani. Mégis – a musical korszakos mivolta miatt – a belőle készült film a potenciális közönség nagy részének legmeghatározóbb élménye, ezért ennek színpadi átültetése tűnik a legkecsegtetőbbnek. Ekkor azonban fennáll annak a veszélye, hogy az összehasonlításnál csakis a „parafrázis” kerülhet ki vesztesen. Nos, ez az, amit a 2010. augusztus 13-i bemutató után el lehet felejteni, ugyanis nem másolat készült.

Képekben az előadás sajtótájékoztatója - klikk a fotóra

Jól felkészült nézőként már az előzetesen megtekintett látványtervek, jelmezek, riportok, darabrészletek sugalltak valami nagyon érdekes, semmivel össze nem hasonlítható érzést, nevezetesen, hogy ez a darab most a saját képünkre formálódik, a miénk lesz. Habár Amerika az amerikaiaké – mint ahogyan azt már 1823-ban, a latin-amerikai függetlenségi háborúk idején megfogalmazták –, most a mi rendezőnkkel, ami színészeinkkel, a mi – joggal mágikus helynek titulált – szegedi Dóm terünkön végérvényesen magyarrá (is) avanzsál.

A rendező, Bagó Bertalan nyilatkozataival nem volt tele a média, visszafogottságában is szimpatikusan fogalmazta meg elképzeléseit. Ezek szerint a darabot a mai fiatalok számára is közel szeretné hozni, ezért a szövegen, Bereményi Gézával némi változtatást, modernizálást hajtottak végre. A történetet az öreg Bukowski szemszögéből láttatja, megengedve így a realitás emlékeken keresztül történő transzformációját.

A főszereplők a próbafolyamat során valóságos „osztálytalálkozó” keretében készülhettek a produkcióra, mert a George Bergert játszó Dolhai Attila, a Claude Bukowskit alakító Szemenyei János, a Sheila Franklint megformáló Peller Anna és a Woof szerepében a Dóm téren bemutatkozó Kerényi Miklós Máté évfolyamtársak voltak a Színház- és Filmművészeti Egyetemen. Ez – saját elmondásuk szerint is – nagy könnyebbséget jelentett az egymásra hangolódásban. S ha egy csapatnak ilyen magja van – nem beszélve a sok Operettszínházas kollégáról, akik szintén a darab szereplőgárdáját erősítik –, akkor az kihat az egész társulatra.

Anyagunk a következő oldalon folytatódik.

[2010.08.18.]

  (1. oldal)  következő oldal »

Megosztom:

Szólj hozzá! (Ehhez be kell lépned)
lap teteje
 
SÜRGŐS HITELEK zenész » vonós [2024.05.16.]
SÜRGŐS HITELEK szolgáltatás [2024.05.15.]
apróhirdetés
© SirOeshImpresszumMédiaajánlatSiteMap/Honlaptérkép • RandD: Jumu

A bíbor legmélyebb árnyalata - Glenn Hughes (nap)szemüvegén át
Április utolsó napja idén...

Lara Fabian ismét elvarázsolta Budapestet - képek
Lara Fabian, a világhírű énekesnő...

Megnéztük a The Show - a Tribute to ABBA műsorát - képekkel
Mefisztóland a Katonában
Gunson innen, Gunson túl
Megnéztük a Honeybeast koncertjét a Budapest Parkban - képekkel
Az elveszett fejedelmek visszatértek a Barba Negrába  - ilyen volt a Lord of the Lost koncert
beszámolók még